Човекът:
Камелия Хаджийска е психолог – психотерапевт с над двайсет години практически опит в различни приложни сфери на психологията. Основният й професионален опит е в Институт по психология към МВР, където най-дълго е работила като научен сътрудник и преподавател в Полицейската академия, а от 2005 година е психолог и психотерапевт на частна практика. В работата си тя съчетава научния подход на психотерапията със съвременните възгледи на духовността. Желанието й да подпомогне разпространението на знания в областта на психичното здраве за индивиди и организации намира израз в многобройните й публикации посветени на тези теми в двата й сайта www.espirited.com и www.futurist-hr7.com .
Лекцията:
“Силата на автентичното общуване”
Банална истина е колко важно за щастието и успеха в живота ни е умението да общуваме. Пълноценното и ефективно общуване е тема, по която се говори от десетилетия в семинарите, посветени на себепознанието и фирмените обучения в меки умения. Баналността на тази тема обаче не бива да приспива нашето разбиране за огромната й значимост за нашето психично здраве и пълноценни контакти с другите хора. Изключително динамичното време, в които живеем, се характеризира с криза на доверието и вечните ценности, регулиращи оцеляването на човешките групи и общности. Затова същото това време изисква от нас повече от всякога да се вгледаме в начина, по който общуваме с другите хора и да го придвижим към по-високи нива на автентичност. Защото именно автентичността е истинското предизвикателство и бъдещето на човешката комуникация.
И това е другата банална истина – истината за това колко важно е да бъдем себе си, за да се чувстваме добре и за да имаме пълноценни взаимоотношения с другите. За съжаление, тази толкова проста и банална истина се оказва и също толкова трудно постижима на практика. Това е така не само защото когато изразим истинското си аз можем да породим конфликт, отхвърляне, осмиване или други не особено приятни реакции от нашето обкръжение, но и защото обикновено не си даваме сметка коя всъщност е нашата най-истинска същност. Твърдението „аз познавам много добре себе си“ е един от най – сигурните начини да заподозрем човека, който го казва, че всъщност той познава много малка част от себе си. Зоната на нашето подсъзнание с цялото богатство от нерегистрирани от ума ни чувства, нагласи, мисли и желания, всъщност е огромна – многократно по-голяма от съзнателната част на психичния ни апарат!
Така автентичността в общуването се оказва доста сложна задача, която съчетава високи степени на себепознание, смелост в себеизразяването и здрави вътрешни ценности, способни да устояват на натиска на средностатистическите нива на общуване и мислене на хората. В началото тази задача може да изглежда трудна, рискова или просто наивна, но с времето започваме да разбираме, че това е най-хубавото нещо, което можем да направим за себе си и за другите.